Telefon: +86 755 2357 1734

Mafya: +86 189 2287 9832

E-posta:

Bloglar/haberler

ön Sayfa - Hakkımızda - Bloglar/haberler - Plastik kalıp ürün projeniz için plastik reçine malzemeleri nasıl seçilir ve belirlenir?

Plastik kalıp ürün projeniz için plastik reçine malzemeleri nasıl seçilir ve belirlenir?

03. 01, 2022

Günümüz pazarında müşterinin seçebileceği tonlarca malzeme var. Bu nedenle, plastik enjeksiyon kalıplama reçine malzemelerinin seçim süreci başlangıçta çok zordur. Best Times kalıp ve plastik ürünler teknolojisi Ltd. olarak, her plastik reçine malzemesinin kendine özgü özellikleri ve avantajları olduğunun bilincindeyiz, bu nedenle üretim projeleri için uygun malzemeleri seçmek için müşterilerimizle yakın bir şekilde çalışıyoruz.


Aşağıdakiler en sık kullanılan reçine malzemeleridir:


ABS

ABS (akrilonitril-bütadien-stiren) , en dikkat çekici darbe kuvveti ve mekanik mukavemeti nedeniyle otomotivden boru hattı imalatına kadar çeşitli endüstrilerde daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Metalik kaplama en kolay ABS'ye yapıştırılır, bu nedenle bu malzeme telefon, duş başlığı ve kulplu ürünlerin üretimi için çok uygundur. Ancak, bu malzeme kimyasallara karşı çok dayanıklı değildir, bu nedenle elektrik yalıtımı veya ultraviyole direnci gerektiren uygulamalarda kullanılmaması daha iyidir.


Asetal/POM

Asetal olarak da bilinen POM, olağanüstü yüzey kayganlığı, sürünme (bellek) direnci ve kimyasal çözücülere sahiptir. Yiyecek, içecek, mekanik, otomotiv ve ev endüstrilerindeki uygulamalar için ideal bir malzemedir. Genellikle bu reçineyi oyuncak bileşenlerinin yanı sıra dişliler ve yataklar üretmek için seçiyoruz. Ayrıca otomotiv ve ev ürünleri üretiminde de sıklıkla uygulanmaktadır. Ancak, yüksek sıcaklık koşullarındaki uygulamalar için iyi bir seçim değildir.


Polipropilen

Yaygın olarak PP olarak bilinen polipropilen, paketleme, sıvı yönetimi ve işleme, ev ürünleri ve bazı otomotiv parçalarındaki esnekliği ile ünlüdür. Polipropilen bir tür yanıcı malzeme olmasına ve ultraviyole radyasyona karşı savunmasız olmasına rağmen, yine de iyi kimyasal dirence ve elektrik direncine sahiptir. Çoğu PP sınıfı yanıcıdır ve UV radyasyonu ile bozulmaya karşı hassastır.


HIPS

Yüksek etkili polistirenin kısaltması olan HIPS, düşük maliyetli performans maliyet performansı ve özelleştirilebilir yüzeye sahip sert bir malzemedir. Bu malzemenin basılması, yapıştırılması, yapıştırılması ve dekorasyonu kolaydır ve iş, Teşhir, baskı, grafik ve prototip endüstrilerinde daha yaygındır. Yanıcı olmasına rağmen piyasada alev geciktirici çeşitleri bulunmaktadır.


AYPE

LDPE, yani Düşük Yoğunluklu Polietilen, polietilenin en yüksek esnekliğe sahip versiyonudur. Güçlü nem direncine ve yüksek darbe dayanımına sahiptir. Bu malzeme genellikle birçok tüketim malının, Ev eşyalarının ve ayrıca tıbbi malzeme ve tellerin üretiminde kullanılır. Bununla birlikte, Bu malzemenin yapıştırılması zordur, bu nedenle aşırı hava veya yüksek sıcaklıkta kullanmamak daha iyidir.


Reçine Malzemelerinin Seçiminde Önemli Hususlar:

Üretim projeniz için bir reçine malzemesi seçerken aşağıdaki değişkenleri aklınızda bulundurun:

· Darbe Dayanımı ‿Bazı plastik ürünler, diğerlerinden daha yüksek bir taban dayanımı gerektirir, bu nedenle, kalıba başlamadan önce bir reçine malzemesinin IZOD darbe dayanımına karar verilmelidir.

· Gerilme Mukavemeti ‿Bir reçinenin gerilim direncini ve belirli bir yüke dayanma kabiliyetini ölçmek için genellikle nihai gerilme veya nihai mukavemet kullanırız.

· Eğilme Modülü ‿bir malzemenin hasar görmeden ne kadar bükülebildiği ve yine de orijinal şekline geri dönebildiği.

· Isı Dayanımı ‿İzolasyon veya tolerans gerektiren bazı plastik ürünlerde nispeten daha geniş sıcaklık koşulları için ısı direnci çok önemlidir.

· Su Emme ‿24 saatlik daldırmadan sonra bir malzeme tarafından ne kadar su emildiği, genellikle yüzde olarak ölçülür.


Projeniz İçin Reçine Malzeme Seçimi


Kalıbınıza başlamadan önce size en uygun reçine malzemesini seçerseniz hem zamandan ve maliyetten tasarruf etmiş olursunuz hem de üretiminizin mümkün olan en yüksek performans ve üretilebilirlik seviyesinde olmasını sağlamış olursunuz. İdeal reçine malzeme seçimini garanti etmek için kalifiye bir plastik enjeksiyon kalıplama şirketine danışmanızı öneririz (Best Times Mould & Plastic Products Technology Ltd.)


Nasıl seçilir