Telefon: +86 755 2357 1734

Mafya: +86 189 2287 9832

E-posta:

Teknik merkez

ön Sayfa - Proje Yönetimi - Teknik merkez - Enjeksiyon Kalıp Çeşitleri

Enjeksiyon Kalıp Çeşitleri

03. 09, 2022

Günümüzde kullanılan iki plakalı, üç plakalı ve yığın kalıplar gibi birçok enjeksiyon kalıp ve alet türü vardır. İki ve üç plakalı kalıplar daha çok kalın cidarlı ve ambalajsız ürünler için kullanılmaktadır. İki ve üç plakalı kalıplar için hem soğuk hem de sıcak yolluk sistemleri kullanılmaktadır. Tüm yığın kalıpları, eriyiği boşluklara iletmek için bir sıcak manifold kullanır. Her bir kalıp bileşeni, çok sıkı toleranslarla tam ölçülerde işlenmeli ve bitmeli ve çok yüksek enjeksiyon ve kelepçe basınçlarına dayanabilmesi için ısıl işleme tabi tutulmalıdır. Enjeksiyon kalıpları, tasarım ve imalatları için gerekli olan, çok uzun teslim süreleri ile plastik işlemede kullanılan en pahalı kalıplardır. Her enjeksiyon kalıbı, üretime yerleştirilmeden önce püskürtme sistemi, soğutma ve/veya ısıtma sistemi ve çalıştırma bileşenlerinin kanıtlanması için test edilmeli ve hata ayıklanmalıdır.


İki plakalı enjeksiyon kalıbı yalnızca bir ayırma hattına sahiptir. Bir yolluk kullanılıyorsa, kalıplanmış ürüne bağlanır ve parça çıkarıldıktan sonra manuel olarak çıkarılması ve ayrılması gerekir. Bu tip enjeksiyon kalıbı yapımı en ucuz olanıdır ve genellikle nispeten basit geometrilere sahip parçalar için kullanılır.


Enjeksiyon Kalıp Tipleri


Üç plakalı enjeksiyon kalıbı, biri yolluk sistemi için diğeri kalıplanmış ürün için olmak üzere iki ayırma hattına sahiptir. Enjeksiyon kalıbı açıldığında, ayrı işlemeye izin vermek için yolluk üründen otomatik olarak ayrılır. Bu, manuel ayırma ve çıkarma ihtiyacını ortadan kaldırır ve yolluk ve yolluk sistemi doğrudan bir geri dönüşüm sistemine beslenebilir. Bu tip kalıp, iki plakalı kalıba göre daha pahalıdır.


Enjeksiyon Kalıp Tipleri


Yığın enjeksiyon kalıbı iki, üç veya dört seviye olabilir. İstif kalıbının avantajı, genellikle aynı makine kelepçe tonajını kullanan iki veya üç plakalı bir kalıba kıyasla daha fazla sayıda ürün üretebilmesidir. Dezavantajı, kalıp yüksekliğine uyum sağlamak için çok daha büyük gün ışığı açıklığına sahip bir kalıplama presine ihtiyaç duymasıdır. Bu tip enjeksiyon kalıbı çok daha pahalıdır ve inşa edilmesi daha uzun sürer. Üç seviyeli istif kalıpları çok yenidir ve dört seviyeli istif kalıpları beş yıldan daha kısa bir süredir kullanılmaktadır. Süt ürünleri kapları ve kapak endüstrileri yaygın olarak yığın kalıpları kullanır. Dört seviye kapaklar için ortaktır ve iki seviye kaplar için ortaktır.


Enjeksiyon Kalıp Tipleri